DUVAR ÖRME ROBOTU #222

Robotların yalnızca fabrikalara ait olduğunu kim söylediyse, dünyanın ilk robotik duvar örme makinesi ve sistemini hiç duymadığı açıktır. Bu robot 3B CAD modellerini kullanarak bir evin duvarlarını tek bir gün içinde yerinde inşa edebiliyor. 3 yatak odalı, 2 banyolu evler için çoğu tasarımı 3 gün içinde tamamlayabiliyor. Malzemeler biraz değişmiş olsa da, insanların inşa etmek için tuğlaları ve taş blokları döşeme biçimleri binlerce yıldır büyük ölçüde değişmeden kalmıştır. Tamamen insan gücüyle örülüyor ve bu robot bir alternatif.

Robot bir duvar taslağını alıp onu gerçek fiziksel blok konumlarına dönüştüren benzersiz bir optimizasyon yazılımı kullanarak çalışıyor. Gerçek zamanlı olarak rüzgar, titreşim ve diğer parazitleri ölçerek blok yerleşiminin doğruluğunu sağlamaya ve sürdürmeye yardımcı oluyor. 20-30 saniyede yaklaşık 1 blok yerleştirebilir, bu da saatte 1.000’den fazla standart tuğlaya eşittir.
Harika olan sadece makine ve akıllı sistem değil, blokların kendisidir. Standart ev tuğlalarından 12 kat daha büyüktürler, ancak aynı zamanda daha hafif, daha güçlüdürler ve verimlilik ve minimum atık için üretilmiştir. Ayrıca blokları 45 dakikada tamamen birbirine yapıştıran özel bir yapıştırma harcı içerirler. Ayrıca beton veya kilden yapılmış normal tuğlaları da döşeyebilmektedir.
Ana yapı haftalar yerine günler içinde inşa edilebildiği için evler ve ticari binalar için inşaat süreleri kısalıyor.
İnşaat sahaları daha güvenli, daha keyifli çalışma ortamları, daha az israf ve daha çevre dostu hale getiriliyor. İnşaat maliyetleri düşüyor.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

%d blogcu bunu beğendi: