PLASTİK ŞİŞELERDEN VANİLYA ELDE ETMEK #180

Plastik şişeleri mikrop ile dönüştürüp vanilya elde edilmesi sizi farklı işler için heveslendirmez mi? Bu olmuyorsa siz girişimci değilsiniz. Dünyada her dakika yaklaşık 1 milyon plastik şişe satılıyor ve sadece %14’ü geri dönüştürülüyor. Son araştırmalar, şişelerin plastik torbalardan sonra okyanuslarda en yaygın ikinci plastik kirlilik türü olduğunu gösterdi.

Plastik şişeleri vanilyaya dönüştürmek için tasarlanmış koli basili bakterilerini kullanıyorlar. Bilim adamlarının bir mikrobiyal suyu bir gün boyunca 37C’ye ısıtıyorlar, bu işlem bira demleme koşullarıyla aynı. Plastik şişelerin %79’unu vanilyaya dönüşüyor.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

%d blogcu bunu beğendi: