İŞİNİZDE FARK YARATACAK, MÜTHİŞ BİR KAHVE MAKİNESİ #70

1992’de İngiltere’den döndüğümde büyük holdingler ile kahve dükkanları kurulması için görüştüm. Çoğu “Türkiye’de insanlar çay içer, kahve içmezler ” dediler. İlk dükkanı açıp fikrimi ispatlamam gerekiyordu ve maddi imkansızlıklardan dolayı yapamadım. Sadece Edin Holding ilk All Sports Kafesini açıyordu fakat o zaman anlaşamadık.

Bugün artık kahve işi aldı başını gitti. Her yerde kahve dükkanları var, kahve çaya büyük rakip oldu. İnternette araştırma yaparken https://eu.bonaverde.com sitesinde beni çok heyecanlandıran bir kahve makinesi gördüm. Makine Alman mühendislik harikası.

Kahve makinelerinde hazır kavrulmuş kahve kullanılıyor, bildiğim kadarı kahve dükkanlarında yine hazır kavrulmuş, paketlenmiş kahve kullanılıyor. Peki bu makine sayesinde evimizin, dükkanımızın, iş yerimizin içi kahvenin kavrulurken çıkan o harika kokusu ile dolsa güzel olmaz mı?

Bu makine bize filtre içinde değişik yörelerden gelen kavrulmamış yeşil kahveyi makinenin kendisinin kavurmasını sağlıyor. Filtre kahveyi makineye taratıyoruz ve kahveye göre makine yeşil kahveyi kavuruyor. Filtreden geçiriyor ve olabilecek en taze kahveyi içmemizi sağlıyor.

İçinde kullanılan hava filtresi NASA ve Tesla’da kullanılan bir teknoloji ve diğer kokuların kahveyi bozmasını engelliyor. Telefonunuza indireceğiniz uygulama yardımı ile işler çok kolayca halloluyor. Bu makineyi iyi bir iş modeli ile pazarlayıp, çok iyi paralar kazanabileceğiniz bir iş sahibi olabilirsiniz. Ev kullanıcılarına, şirketlere, kahve dükkanlarına, fast food zincirlerine satabilirsiniz. Çoğu fast food zinciri Hazır Kahve makineleri kullanıyor. Hazır Kahvenin yapılışını duymuşsunuzdur. Kahve çok koyu şekilde konsantre edilerek hazırlanıyor, bir çok filtre işleminden geçirilip kalan kahve özü 2 şekilde hazırlanıyor.

Sprey Kurutma

Klasik kahve üretiminde tercih edilen yöntem. Basınçla bir yüzeye püskürtülen kahve, sıcak hava ile kurutuluyor. Sonra kalan ince toz az miktarda su ile karıştırılarak kahve tozu topaklaştırılıyor. Bu topaklar tekrar sıcak hava ile kurutuluyor. Ambalajlanıyor.

Dondurarak Kurutma

Gold kahve üretiminde tercih edilen bir yöntem. Konsantre kahve önce donduruluyor. Kahve buzu küçük parçacıklar oluşturacak şekilde kırılıyor. Ardından vakumlu ortamda ısıtılıyor ve buz kristalleri kurutulur. Ambalajlanıyor. İyi kahve isteyenler bu kahveyi değil, bizim çok çok taze kahvemizi tercih edecektir. Kullanılacak kahve yine sürdürülebilir bir kazanç getirir. Kahvenin sizden alınması şart olan iyi bir iş modeli fazla zor değil.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

%d blogcu bunu beğendi: