SÜPER AHŞAP, İNŞAAT DAHİL TÜM SEKTÖRLERİ DEĞİŞTİRECEK #62

İnşaat sektöründe yenilikçi ürünler, diğer iş kollarında ki kadar sıklıkla görülmez. Ahşap asırlardır inşaat sektöründe kullanılan ve çok fazla kullanım alanı olan bir malzemedir. Ahşabın yerine geçen başka malzemeler vardır ve hiç biri onun yerini tam olarak alamamıştır.

Maryland Üniversitesi’nde ki mühendisler, ahşaptan 12 kez daha güçlü ve on kat daha sert ahşap yapmanın bir yolunu buldular. Bu süper ahşap, titanyum alaşımından daha güçlü. Üniversite öğretim görevlileri, kimyasal ile ahşabı karıştırarak ve onu sıkıştırıp ısıtarak, çelikten daha güçlü bir malzeme yarattılar. Bu sayede değersiz ağaç türleri de değerlendirilebilecek. Bu malzeme çelik ve titanyuma bir rakip, onların kullanıldığı yerlerde uygun fiyatlı çözüm olabilir. Ayrıca çelikten 6 kat hafif olduğu için hafiflik avantajına sahip.

İşlem, bir ahşabı sodyum hidroksit ve sodyum sülfat banyosuna batırarak başlıyor. Bu iki kimyasal, bitkilerin hücre duvarlarını sert hale getiren iki polimeri olan lignin ve hemiselülozun kısmen çıkarılması için birlikte çalışıyor. Kritik olarak, kimyasallar sağlam bir üçüncü polimer olan selülozun çoğunu bırakıyor. Ahşap hücre duvarları daha az sert ve daha gözenekli hale geliyor. Ardından yaklaşık 100 dereceye kadar ısıtılan ahşabı presliyor. Ahşap, büyüme yönünde ilerleyen lümina adı verilen birçok doğal kanaldan oluşur. Bu kanallar ve hücre duvarları, işleminin ısı-ve-sıkma kısmı sırasında çökmekte ve malzemeyi sertleştirerek, selüloz molekülleri arasında yeni hidrojen bağları oluşturmaktadır. Sıkıştırma, ahşabı orijinal boyutundan beş kat daha ince olmasını sağlıyor. Ayrıca neme çok dayanıklı. Bu süper ahşap; arabalar, uçaklar, binalar ve çelik kullanılan herhangi bir uygulamada kullanılabilir. Geleceğin gökdelenleri bile ahşaptan inşa edilebilir.

Bu ürünü takip eden kazanacak. Türkiye’de ana bayilik alamasanız bile güçlerinizi birleştirerek işin başında güçlü bir bayilik almaya çalışmanız için geç kalmadınız. Beni heyecanlandıran bir ürün bu ve önü çok açık.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

Yorum bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: