ETNİK AYAKKABI PAZARINDA MARKALAŞMA KAZANDIRIR #48

Ayakkabı özellikle kadın ayakkabısı müthiş bir pazardır. Etnik ayakkabı ise pazarda yeri olan, geleceği olan bir üründür. Bu sektörde başarılı olan ürünler ise bir hikayesi olan, bir marka inşa etmiş olanlardır. Türkiye’de bu tanıma uygun önü açık olan Yemenidir. Yemeni yapımında 5 hayvan derisi kullanılır. Alt taban manda veya sığır derisinden, yüzü keçi derisinden, iç astar koyun derisinden, iç taban sığır veya keçi derisinden, kenarı oğlak derisinden yapılır ve Gaziantep ve Kilis dışında diğer ilerde tamamen bitmiştir.

Yemeni imalatında kesinlikle plastik madde kullanılmıyor. Tüm dikişler elle yapılıyor. Yemeni sağlık açısından çok sıhhatli bir ayakkabı. Özellikle yörelerinde ve Kapalı Çarşıda bulabileceğiniz bu çarıkın fiyatı marka değilseniz 100 TL civarındadır. Bu ürünü üreten en meşhur kişi Hayri Ustadır. http://yemenicihayriusta.com.tr sitesine baktığınızda Yemenici Hayri Usta Dünyaca ünlü baş yapıt filmlerden 300 Spartalı, Elegon, Truva ve Harry Poter filmlerinde giyilen yemenileri yapıyor.

Etnik ayakkabı için seçeceğiniz ayakkabı ve hikayesi çok önemlidir. Örneğin TOMS ayakkabısının kurucusu Blake Mycoskie Arjantinin milli ayakkabısı alpargata’yı görmüş ve bazı değişiklikler yaparak bir başarı hikayesi yazmıştır. Yemeni örneğimize dönersek bir Amerikalı Mickey Ashmore çalışmak için Türkiye’ye geliyor ve kız arkadaşının hediye ettiği yemeniye bayılıyor. Amerika’ya dönünce orada yemeni satmaya başlıyor. İşleri iyi gidince Gaziantep’de üretim atölyesi kuruyor ve süper bir marka yaratıyor SABAH.

SABAH sitesini incelediğinizde Gaziantep’de ürettiği yemenilerin satış fiyatının 195 USD olduğunu göreceksiniz. Yani 100-140 TL ye sattığımız çarığı o nerede ise 800 TL ye satıyor. İşte bu markanın gücüdür.

Size önerdiğim bu iş fikri, dünya üzerinde etnik bir ayakkabı bulup kendi markanızı yaratmanız. Böyle yerel ayakkabılar mevcut ve epey güzel ayakkabılar buldum. Ayakkabınızı bulduğunuzda o ülkeye gidip önce bir miktar satın alıp, Türkiye’de satışına başlayın. Aklınıza yatınca üretim işine girin. Tabi en önemli işiniz bir marka yaratmak. Marka her şeydir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun Tema: Viva Themes tarafından Soho.
%d blogcu bunu beğendi: