FARKLI HAMBURGERLER İLE PİYASAYI HAREKETLENDİRİN #44

Hamburger bizde ortaya çıkması çok uzun bir zaman olmamasına rağmen hayatımıza çok hızlı giren bir yiyecektir, bir yaşam tarzını yansıtan fenomendir. Aslında tek başına bir restoranı ayakta tutabilir. Böyle ürünler çok fazla değildir. Örneğin pide’de aynen bu çeşit bir yiyecektir ve onunla ilgili bir fikrimi de ileride paylaşacağım.

İlgili resim

Hemen herkes hayatında bir çok kez hamburger dükkanı açmayı düşlemiştir. Eminim ki McDonald’s dan daha iyi hamburger yapacaklarına inanıyorlardır. Belki de haklılardır, McDonald’s dan iyi hamburger yapıyorlardır. Fakat bu sizi bir McDonald’s olmanızı sağlamaz. Farklı şeyler yapmalısınız ve mekan lokasyonu çok önemlidir.

bacon cheeseburger donut burger ile ilgili görsel sonucu

Kendinizden, hamburgerinizden bahsettirmelisiniz. Kimsenin düşünmediği tarzda sunum yapmalısınız. Gelenleri şaşırtmalı ve sizden arkadaşlarına bahsettirmelisiniz. Kendi “ıslak hamburger” inizi yaratmalısınız.

The Donut Burger ile ilgili görsel sonucu

Bunu yapan hamburgerciler var mı? Tabi ki var, olmaz mı? http://www.maxwells.co.uk/burgers ve https://hamdog.com.au sitelerine bakın, örnek olacak başarıyı yakalamış iki hamburgerciyi görün.

İlgili resim

Herkesin yaptığını, herkesin yaptığı gibi yaparsanız onların önüne geçmeniz çok zor olur. Onlardan daha iyi nasıl yapacaksınız? Bu yeterli olur mu? Müşteriler ne istiyor?

İlgili resim

Farklı olmak lazım. Hamburger eti ızgara edilip donut hamurunun içine konulup yağda kızartılmış hamburger. Düşünün müşteri olsanız, bu hamburger yanında ketçap dolu şırınga ile gelse. Siz ketçabı hamburgerinize şırınga etseniz ilginizi çekmez mi?

Bacon Cheeseburger Donut maxwell's ile ilgili görsel sonucu

Peki hamburgerinizin üzerine sıcak kaşar peyniri dökülse? Arkadaşlarınızı bu mekana getirmez misiniz?

hamdog ile ilgili görsel sonucu

Haydi yaratıcılığınızı çalıştırın. Bu ürünler size müşteri getirecek, cironuzun belki çok az kısmını bu ürünlerle yapacaksınız ama insanların sizden bahsetmesini sağlayacaktır. Bu iş modelini kurmak meşakkatli ve uzun bir iştir. Bir fast food zinciri yaratmak için işin başında işin nasıl yapılacağını, standartların neler olacağını yazılı bir anayasa şekline dökmek gerekir.

İlgili resim

Bu iş modelinin başarılı olması için kapınızı insanlar bayilik almak için çaldığında, bayilik vermeye hazır olmanız gerekir. Fast food işi standartların olması gereken bir iştir. Çalışanlarda bir iş yapma alışkanlığı yaratmanız gerekir. Müşteri sizden olağan üstü bir hamburger beklemez, her gün aynı kalitede, aynı standartta hamburger ve hizmet bekler.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s