FARKLI HAMBURGERLER İLE PİYASAYI HAREKETLENDİRİN #44

Hamburger bizde ortaya çıkması çok uzun bir zaman olmamasına rağmen hayatımıza çok hızlı giren bir yiyecektir, bir yaşam tarzını yansıtan fenomendir. Aslında tek başına bir restoranı ayakta tutabilir. Böyle ürünler çok fazla değildir. Örneğin pidede aynen bu çeşit bir yiyecektir ve onunla ilgili bir fikrimi de ileride paylaşacağım.

Hemen herkes hayatında bir çok kez hamburger dükkanı açmayı düşlemiştir. Eminim ki McDonald’s dan daha iyi hamburger yapacaklarına inanıyorlardır. Belki de haklılardır, McDonald’s dan iyi hamburger yapıyorlardır. Fakat bu sizi bir McDonald’s olmanızı sağlamaz. Farklı şeyler yapmalısınız ve mekan lokasyonu çok önemlidir. Herkesin yaptığını, herkesin yaptığı gibi yaparsanız onların önüne geçmeniz çok zor olur. Onlardan daha iyi nasıl yapacaksınız? Bu yeterli olur mu? Müşteriler ne istiyor? Farklı olmak lazım. Hamburger eti ızgara edilip donut hamurunun içine konulup yağda kızartılmış hamburger. Düşünün müşteri olsanız, bu hamburger yanında ketçap dolu şırınga ile gelse. Siz ketçabı hamburgerinize şırınga etseniz ilginizi çekmez mi? Haydi yaratıcılığınızı çalıştırın. Bu ürünler size müşteri getirecek, cironuzun belki çok az kısmını bu ürünlerle yapacaksınız ama insanların sizden bahsetmesini sağlayacaktır. Bu iş modelini kurmak meşakkatli ve uzun bir iştir. Bir fast food zinciri yaratmak için işin başında işin nasıl yapılacağını, standartların neler olacağını yazılı bir anayasa şekline dökmek gerekir.

Bu iş modelinin başarılı olması için kapınızı insanlar bayilik almak için çaldığında, bayilik vermeye hazır olmanız gerekir. Fast food işi standartların olması gereken bir iştir. Çalışanlarda bir iş yapma alışkanlığı yaratmanız gerekir. Müşteri sizden olağan üstü bir hamburger beklemez, her gün aynı kalitede, aynı standartta hamburger ve hizmet bekler.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

Yorum bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: