SATICI DEĞERLENDİRME VE EĞİTİMİ DANIŞMANLIĞI #43

An itibari ile çalışmayan, işsiz, emekli olmuş fakat gerçekten çok tecrübeli, çalışmak için istek duyan satış elemanları, satış yöneticileri her gün artmakta. Çeşitli sebeplerden dolayı bu çok tecrübeli kişiler evde oturuyor. Bir çok firma çok para isterler, bizde tüm güçlerinle çalışmazlar, iş bulup çabuk çıkarlar, kendilerine kuvvetli rakip olurlar diye bu tecrübeli satıcıları işe almıyor.

Bu satıcılardan yararlanılacak bir danışmanlık firması iş fikrini sizinle paylaşıyorum. İş modeli çok basit ve etkili. Madem çoğu şirket satış kadrolarına tecrübesiz, genç, az maliyetli kişileri katıyorlar, bu satıcılar sahada şirketlere zarar da veriyordur. Yetersiz eğitimle sahaya salınan bu satıcıların iş başında denetlenmesi, onların eksik yaptıklarının bulunması ve doğru şekilde iş başı eğitimden geçirilmesi şirketlerin karlılığını arttıracaktır.

İş modelimiz şöyle olacak. Her iş kolundan tecrübeli satıcıları, satış yöneticilerini bul, onları önce eğit. Onlara uygulatacağınız denetleme çizelgelerini, raporlarını hazırla. Piyasada eleman sirkülasyonu çok yüksek şirketlere giderek teklifini yap. Bu kişilere, verecekleri değerlendirme/eğitim başına ücret vereceğiniz için ne kadar çok çalışırlarsa o kadar çok kazanacaklar. Sizin de eleman gideriniz çok olmayacak.

Şirketlere teklifiniz şu olacak. “Satış kadronuzda ki gerekli gördüğünüz satış elemanlarınız ile bir tam gün çalışalım. Sabah işe beraber gelelim. Bire bir müşteriye giderken yaptığı hazırlığa bakalım. Müşteri hesaplarını inceliyor mu, eski siparişleri kontrol ediyor mu, en son aldığı siparişin gidip gitmediğini kontrol ediyor mu? Onunla müşteri ziyareti yapalım, hazırladığımız denetleme çizelgeleri ile her doğru ve yanlış eylemlerini not alalım. Müşteriye girmeden raf stoklarını kontrol ediyor mu, rakip faaliyetler hakkında araştırma yapıyor mu, müşterileri ile ilişkileri nasıl, şirketini iyi temsil ediyor mu, satış yetenekleri nasıl, satışı iyi kapatıyor mu, not alma alışkanlığı nasıl, sattığı ürün hakkında bilgisi var mı, yeterli mi,raporlama alışkanlığı nasıl, akşam şirkete dönünce rapor tutuyor mu, ertesi günün hazırlığını yapıyor mu, ruta uyma alışkanlığı nasıl? …. gibi yüzlerce konuda size rapor verelim. Raporları beraber değerlendirelim ve satış elemanınızın desteklenmesi gereken eksiklerini çıkaralım, kuvvetli yönlerini değerlendirelim. Eğer gerekli görürseniz satış kadronuza eksiklerini onaracak, tamamlayacak eğitimler verelim.

Satıcılarınız ile gün boyu birlikte olacak olan elemanım Sn……… sektörünüzde …. yıllık tecrübeye sahip, …. firmalarında hayatı boyunca satıcılık/yöneticilik yapmıştır ve CV’sini size sunuyoruz. Bu değerlendirme ve eğitimler sonucunda satış kadronuzun verimliliği ölçülebilir şekilde artacak.”

Ben bir çok eğitime girdim, bir çok eğitimde verdim, 8 üniversite de yıllarca mimarlık fakültelerinde eğitimde verdim. Şirketler aldıkları standart eğitimlere binlerce lira harcıyor ve hiç bir yarar görmüyorlar. Doktor önce hastayı muayene ediyor ve sonra tedavi ediyor. Eğitim sektöründe de önce teşhis sonra tedavi yapılmalı.

Böyle bir danışmanlık hizmeti şirketi kurup, şirketlere hizmet verirseniz, hem evlerinde istekleri dışında oturan çok tecrübeli bir satıcı grubuna iş fırsatı yaratırsınız, hemde şirketlerin dolayısı ile ülkenizin ekonomisine katkı sağlarsınız, hemde gerçekten karlı bir iş kurarsınız. Satıcı değerlendirme ve eğitimi işiniz oturduktan sonra örneğin muhasebe, finans, İK dallarında da işinizi genişletebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile bu tür bir danışmanlık hizmeti veren firma yok, olsa da sorun değil iyi hizmet veren her zaman kazanır.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

Yorum bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: