AVM AÇIK OTOPARKLARI PARA BASABİLİR #37

Bir gün internette araştırma yaparken “solar car park” yazdığımda karşıma çıkan resim kafamda bir şimşek çaktırdı. Resim şuydu.

O anda düşündüğüm şehirlerin ortasında, en güzel yerde bulunan AVM’lerin boş boş duran açık otoparklarını değerlendirmekti. AVM’lerin elektrik tüketimleri çok fazladır ve bu gider ana gider kalemlerinin en üstlerinde yer alır.

İş fikrim bu açık otoparkların üstünü güneş enerji panelleri ile kaplamak ve elde edilecek elektriği AVM’lere %5-10 düşük fiyata satmak. AVM’lerin elde edeceği ikinci bir faydada açık otoparklarının kapalı otoparka dönmesi ve müşteri konforu elde etmeleri.

O zaman yani geçmişte danışmanlık hizmeti verdiğim firmaya bu fikrimi açtım. Önce güneş enerji panelleri alanında lider firmalardan biri ile bir toplantı ayarladım. Firma fikrime bayıldı ve bize AVM’yi ikna edin, kurulum parası koyacak yatırımcıyı biz buluruz, siz sadece AVM ile 15 yıllık elektrik alım sözleşmesini bize getirin dediler. Yap-İşlet-Devret modeli gereği 15 yılın sonunda AVM bu tesisin sahibi olacaktı. Bakımını, düzenli olarak güneş enerji sistemini kuran firma yapacaktı. O zaman danışanım olan firma bu fikrin üzerine düşmedi. Bugün para koymadan yapabileceğiniz bu iş fikrimi sizlerle paylaşıyorum. Bende o kadar çok iş fikri var ki, bunu size hediye ediyorum.

Tek yapacağınız İçerenköy Carrefour, Kurtköy Viaport, Tuzla Viaport Marina, Maltepe Park, Bayrampaşa Carrefour gibi AVM’lere gidip yukarıda anlattığım iş modelini anlatmak ve onları ikna etmek. Türkiye çapında yapabilirsiniz bu işi. Daha sonra hangi güneş enerji firmasına giderseniz gerekli yatırım bedelini size bulacaklardır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun Tema: Viva Themes tarafından Soho.
%d blogcu bunu beğendi: