TÜRKİYE’Yİ TASFİYE MARKETÇİLİK İLE TANIŞTIRIN, KAZANIN #36

BİM, A101 ve ŞOK gibi hard discount, yani indirim marketlerinin iş modelleri basit ve etkilidir. Büyük market zincirlerinden daha az çeşit, reklamsız, koli ile sergileme, düşük kiralı ara sokak mağazaları ve tabi ki az eleman ile giderlerini en düşük seviyede tutarlar. Çok sayıda mağaza ile çok iyi şartlarda ürün alımı yaparlar. Hepsinin fikir babası Alman ALDI’dır.

Peki onlar ile rekabet etme şansınız olan bir market açma şansınız var mı? Evet bu mümkün. Onların yapmadığı ve yapmayacağı bir iş modeli oluşturmalısınız. Bu Türkiye’de olmayan TASFİYE MARKETÇİLİK iş modelidir.  Bu iş modelinin sahibi Dragons’Den yarışması kazananlarıdır. Onlar internet üzerinden satıyor, sizin Türkiye’de yapacağınız ise, bir büyük perakende satış yapan market ve toptancılara satışın olduğu depo ve internet satışını hep birlikte harmanlamaktır. Yer Bağcılar, Esenler, Ümraniye gibi orta gelir seviyesinin yoğunlukta yaşadığı yerler olmalı.

Yeri seçtikten sonra önceliğiniz tarihi geçmeye yakın ürünleri üreticilerden peşin para ile çok uyguna toplamaktır. Üreticilerin elinde son kullanım tarihi dolmaya yaklaşmış ürünler hep vardır. Siz toptancılardan önce davranıp satın alma anlaşmaları yapmalısınız. Hedef ürünleriniz ise UHT süt, bisküvi, çikolata, makarna, bakliyat, konserve, ketçap, gazlı içecekler, paketli meyve suları, kozmetik gibi ürün grupları olmalı.

İş modeliniz basit olacak. Tarihi geçmeye yakın ürünleri üreticiden satın al. Bu ürünleri satabilecek toptancıları mağazanıza çek, perakende satışı ile nakit para girişini sağla. Ben yıllarca gıda, kozmetik, temizlik malzemeleri üreticilerinde çalıştım. Üreticilerin elinde tarihi geçmeye yakın ürünler hep olur ve bu ürünleri tek bir toptancıya satmayı tercih ederler. Güvenilir bir lojistik ağı kurar ve onların markalarının güvenilirliğini tehlikeye atmayacağına üreticileri ikna ederseniz, satmak için sizi tercih ederler.

Tüketici tarihi geçmedikten sonra BİM, A101, ŞOK gibi zincirlerden %30 kadar ucuza ürünleri kapışır. Örneğin paketli süt işine bakarsak üreticiler zaten tarihi geçmeye yakın ürünleri toptancılara düşük fiyata satıyorlar. Ben bu toptancıları iyi tanıyorum, sizde sorarak piyasadan öğrenirsiniz. Siz nakit para verip alın. Bu ürünleri satan ufak toptancılara düşük kar marjı ile satın. Perakende de ise biraz daha karınızı yüksek tutup satın. İnternet sitesi kurup bu yol ile daha da karlı satın.

Gıda işinde çalışırken marketlerden toplanan tarihi geçmiş yoğurtların, 18 kg’lik kovalara doldurulup ayran yapmak için çok meşhur restoranlara, çok işlek büfelere satıldığını gördüğümde bu işi düşünmüştüm. Müşteriler ekşi ayrana bayılır, ekşi olma sebebi tarihi geçmiş yoğurttan yapılmaları dır. Restoran ve büfeler müşterileriniz içinde en önemli yere gelecektir. Onlar için tarihi geçmedikten sonra hatta biraz geçse bile bir sorun yoktur, haftalık alım yapsınlar. Hızlı tüketip tekrar alsınlar. Düşük fiyat bu iş modeli için önemlidir. Kolay gelsin.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

Yorum bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: