KAPALI ALANDA-KONTEYNER’DA TARIM #12

İşte önü müthiş açık bir iş önerim. Kapalı alanlarda tarım, tüm yıl boyunca size yeşillik üretme fırsatının da %86.7 daha az su, %30 daha az elektrik, %50 daha az iş gücü, toplamda %30 işletme giderlerinde tasarruf etme şansı veriyor.

Bir Japon firması 2868 m2 kapalı alanı olan 15.94 m yüksekliği olan binada günde 21.000 adet marul yani yılda 7.7 milyon adet marulu ürettiğini görürsünüz.

Sistem LED aydınlatma ile kapalı alanlarda üretime izin veriyor. Böylece bizden çok küçük toprakları olan ülkelerin nasıl bu kadar büyük tarım ülkeleri olduğunu anlarsınız.

Bu iş fikri çok daha küçük boyutlarda size para kazandırabilir. Örneğin konteyner’lara bu sistemi kurabilir ve aynı tavuk eti firmaları gibi çiftçilere dağıtabilir ve belli bir paradan onlardan satın alıp, kendi markanızı oluşturup, ürünlerinizi yüksek karlar ile satabilirsiniz. Büyük lokanta ve otellere konteyner’ları anahtar teslim satabilirsiniz. 

İhracat ise başka bir yol. Size bu sistemi öğretecek, kuracak şirketlerin referansları ile dünyanın her ülkesine ihracat yapabilirsiniz. Bir gemiyi bu sistem ile kapalı tarım alanı haline getirip dünyanın öbür ucuna giderken yolda üretim yapabilirsiniz.

Düz çatılı yüksek binaların tepelerine konteyner satabilirsiniz, apartman giderlerine katlı olur veya apartman sakinleri taze yeşillik yer. Okullara ve fabrikalara satabilirsiniz. Ucu tamamen açık bir iş fikri. Yukarıda ki gibi bir konteyner’da 21 günde, 45 kilo yeşilliği ( marul, maydonoz, tere, nane ….) 11 m2 kapalı alanda LED ışığı altında yetiştirmenizi sağlayacak bir sistem.

Dünyayı araştıran, yenilikleri araştıranlar için para kazanmak, mavi okyanuslar bulmak hala çok zor değil. Cesaretli olun, başarı sizi bulacaktır. Ben daha bir çok müthiş iş fikri buldum ve bazılarını sizinle paylaşmaktan çok mutlu oluyorum.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

1 Yorum

Yorum bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: