FARKLI BİR TOPTANCI OLUN #7

Toptancılık yenilik yapılmayan sektörlerden biridir. Mümkün olduğu kadar güçlü bir firmanın dağıtımını alırsınız, kamyonlar kiralarsınız, elemanlar işe alırsınız ve perakende noktalara gidip onların ürün ihtiyaçlarını karşılarsınız. Güçlü firmalar hiç bir zaman sizin çok para kazanmanıza izin vermezler. Zaten tek firmada sizi doyurmaz. O zaman her şeyi satan toptancı olabilirsiniz. O zamanda üretici firmalar sizi çok ciddiye almaz ve yüksek iskontolu alımlar yapıp çok kar edemezsiniz.

http://www.palmerharvey.co.uk/ sitesine bakıp İngiltere’nin en büyük gıda toptancısı Palmer and Harvey’in neleri farklı yaptığını inceleyin.

1- Perakendecilere barkod tarayıcısı veriyor. Bu tarayıcı ile 1500 farklı ürün için broşüründe ki veya ürünün üzerindeki veya rafın üzerindeki barkodları tarayarak bilgisayarınız üzerinden kolayca sipariş verebiliyorsunuz.

palmer and harvey barcode scanner ile ilgili görsel sonucu

 

2- Dağıtım kamyonlarının üzerine kayıp insanların bilgilerini koyuyor ve yerel halkın sevgisini kazanıyor. (CARREFOUR, BİM, MİGROS, A101 gibi zincir marketlere ve lojistik firmalarına duyurulur)

palmerharvey ile ilgili görsel sonucu

3- Çıkardığı broşür ile perakende noktaları eğiterek, onların satışlarını ve karlarını arttırmasına yardımcı oluyor.

palmerharvey ile ilgili görsel sonucu

4- Uygun yol rotalarında tırlara ek dorse bağlayarak lojistik maliyetini düşürüyor. 2 ayrı noktaya sevkiyat yaparken ek dorseyi ilk noktada bırakıp siz diğer noktaya malı götürürken o dorse boşalır. Siz dönerken boş dorseyi alıp devam edersiniz.

palmerharvey ile ilgili görsel sonucu

Bir toptancı işi yaparken bile kendimizi diğerlerinden farklılaştırabiliriz. İşe yarar fark, yüksek kardır.

Bu fikirler sadece gıda toptancılarına değil, tüm toptancılara uygundur.

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. Evliyim ve emekliyim. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s