ELEKTRİKTEN PARA KAZANALIM #5

Elektrik giderleri konutlarda, ticarethanelerde ve özellikle sanayide inanılmaz yüksek maliyetler yükler. Çoğu fabrika gün boyu en az bir bazen iki-üç vardiya çalışır ve elektriği adeta yutar.

Türkiye’de de tüm dünyada olduğu gibi elektrik tarifeleri vardır. Nisan 2017 tarife saatleri:

T1     06.00-17.00   11 saat

T2     17.00-22.00     5 saat

T3     22.00-06.00     8 saat

Özellikle konutlarda elektriğin en yoğun kullanıldığı akşam yani T2 tarifesinde elektriğe T1’e göre 1.5 kat, T3’e göre de neredeyse 3 kat yüksek para öderiz. Peki sanayi tesisler, oteller, devlet kuruluşları, KOBİ’lerde elektriğin en ucuz olduğu T3 tarifesinde elektriği depolasak ve pahalı tarife aralığında kullansak nasıl olur.

Tahminim özellikle sanayicilerimiz süper olur diyecektir. Stem firması elektriği ucuz tarife saatinde depolayıp, pahalı saatlerde kullanmanızı sağlayan büyük bir sistem yapmış. Bu firmanın Türkiye temsilciliğini alırsanız, çok para kazanabilirsiniz. Bu sistemin satışını yapabilir veya kiralayabilirsiniz.

Reklam
tarihinde yayınlandı
Genel kategorisinde

Yazar: kenan başarık

1967 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi sırası ile Fatih İlkokulu, Gelenbevi Ortaokulu, Pertevniyal lisesi, Istanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, American University of London MBA okullarında aldım. İş hayatımda ise Gıda, Kozmetik, Kırtasiye, İnşaat sektörlerinde 28 yıl boyunca satışın her kademesinde çalıştım. Satış sistemleri, rut oluşturma, satış elemanı yetiştirme konularında uzman​ım. McDonald’s Londra, İstanbul Yapaş-Pınar Süt, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama, Kureks, Kopaş Kozmetik, Derya Büro-Noki, Yörükoğlu Süt, Atermit şirketlerinde çalıştım. En son olarak Topaç Metal ve Veratek firmalarında danışmanlık yaptım. “Kahve Tadında Sohbetler : Patronlar” kitabını yazdım.

Yorum bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: